1- تلال
از شهر ارجان در زمینی به مساحت حدود هزار هکتار، تل و تپه های زیادی جای خانه ها باقی مانده اند. وسعت زمین اشغال شده و کثرت تپه های موجود، عظمت شهر را در زمان آبادی می رساند.
2- پل شکسته
پل کسری در 200 متری شرق راه بهبهان به امام زاده جعفر بر رودخانه تاب ساخته شده و از بناهای (زمان ساسانیان است.
لسترنج مولف کتاب جغرافیای تاریخی سرزمینهای خلافت شرقی درباره این پل می نویسد:
بیش از سه هزار ذراع طول داشت و از بناهای زمان ساسانیان بود و پل خسروی نامیده می شد و سر راه قریه دهلزان(دهلیزان) قرار داشت.»
تابستانها که آب رودخانه تاب فروکش می کند، پل کسری{شکسته} نمایان می شود.

3- پل و بند بکان


ادامه مطلب
+ نوشته شده در سه شنبه ۱۱ مرداد۱۳۹۰ساعت 14:19 توسط محمد صدقیان |

مسؤول انجمن دوستداران میراث فرهنگی بهبهان گفت:« شخم زدن زمین‌های پیرامون پل " بکان " این پل را در معرض خطر قرار داده است. » 

دولتی مختاران در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) در خوزستان اظهار کرد:« روز گذشته، 21 آبان ماه، همراه با گروهی از دانشجویان معماری دانشگاه اصفهان که برای بازدید از آثار تاریخی شهر بهبهان آمده بودند به محل پل " بکان " رفتیم که متاسفانه دیدیم کشاورزان زمین‌های اطراف ستون‌های این پل را شخم می‌زدند. موضوع را طی تماس تلفنی با سازمان میراث فرهنگی بهبهان در میان گذاشتیم اما این سازمان حساسیتی نسبت به این مساله نشان نداد. دخالت ما هم برای منصرف کردن کشاورزان نتیجه‌ای نداشت. » 

وی ادامه داد:« این کار کشاورزان دو ستون که از بقایای پل هستند را در معرض تخریب قرار داده است. قسمت بیشتر این پل که در محل قدیمی شهر ارجان قرار دارد زیر آب رفته است و فقط قسمت کمی از آن مشخص است و متاسفانه در حال تخریب است. » 

مختاران اظهار کرد:« از این پل که از جمله اولین آثاری است که در شهرستان بهبهان به ثبت رسیده در حال حاضر ستون‌هایی برجا مانده است. »

+ نوشته شده در سه شنبه ۱۱ مرداد۱۳۹۰ساعت 14:13 توسط محمد صدقیان |

در این شهر آثار تاریخی بسیاری وجود دارد که متاسفانه برخی از این بناها بدون طرح مطالعاتی و مرمتی بلاتکلیف رها شده و رو به زوال و تخریب است. که از جمله این بناها باید از پل ارجان و حمام بکان واقع در ارجان قدیم یا روستای امام رضا(ع) کنونی نام برد.

این بناهای تاریخی که صدها سال عمر دارند و سرگذشت شاهان و بزرگان مختلف تاریخ را در خود نهان کرده اند به دلیل نبود اعتبار و قرار نگرفتن در فهرست آثار ملی تبدیل به مهمترین مشکلات شهر و تخریب آنها شده است.
مسئولین محترم بهبهان می توانند بر حفاظت این بناهای تاریخی به عنوان بهترین مراکز گردشگری و موزه های تاریخی گذشتگان بیافزاید که می توان اشتغال و درآمدی برای شهرستان بهبهان ایجاد کنند.

تخریب تدریجی:

روستای یاد شده با آثار تاریخی بجا مانده قدمت بسیار زیادی دارد و مدت زیادی است که قسمت اعظمی از این آثار با ارزش این روستای دیدنی درحال تخریب و ریزش است.

با احیای پل ارجان و حمامهای بکان که رفته رفته از بین می روند بدلیل مجاورت با بارگاه زیارتی قدمگاه امام رضا(ع) و گذر آب روان از کنار آن که زیبایی خاصی به آن منطقه بخشیده می تواند مورد توجه گردشگران قرار گیرد.

گفتنی آن که حمام " بکان " در 10 کیلومتری بهبهان و در عرصه منطقه ارجان قرار دارد. این حمام در حدود 50 متری غرب بند و پل بکان و در کناره جنوبی رودخانه تاب واقع است. آثار حوض، خزینه، و رخت‌کن آن تا به امروز باقی است. حمام " بکان " هنوز در فهرست آثار ملی به ثبت نرسیده است.

مرکز پژوهش و تحقیقات بهبهان:

امیدوار است که مسئولین محترم میراث فرهنگی و گردشگری در خصوص مرمت آثار تاریخی این شهرستان باید بیش از پیش نسبت به رفع مخروبه ها و از بین رفتن این آثار با ارزش که نماد بزرگان این مرز و بوم است تلاش و کوشش بسیاری کنند که از این وضع و تخریب روزافزون رهایی یابند و گردشکران بسیاری را به سمت این آثار بجا مانده سوق دهند


+ نوشته شده در دوشنبه ۱۰ مرداد۱۳۹۰ساعت 1:2 توسط محمد صدقیان |